Jedna mała tajemnica

Co robić, jeśli słyszysz: „Proszę powtórzyć!” lub” Proszę mówić głośniej”? Pewnie instynktownie zaczniesz podnosić głos, ale… nie jest to wyjście optymalne. Nie każdy czuje się komfortowo w półkrzyku…

Masz dwie dobre możliwości:
Pierwsza: wystarczy mówić trochę wolniej. Im bardziej będziesz rozdzielać słowa — tym łatwiej słuchacz je zrozumie. Spowolnienie tempa mowy ułatwi słuchaczowi odbiór Twego przekazu.

Druga: może mówisz niewyraźnie, więc optymalnym wyjściem jest zadbanie o dykcję i lepszą elastyczność Twych artykulatorów mowy, ? Twój język i wargi mogą być zbyt spięte, więc zbyt mało ruchliwe.
Sięgnij po jakiejkolwiek maści tekst i nagraj, choć 5 zdań. Potem oceń, czy Twoja dykcja staje na wysokości zadania i czy łatwo Cię zrozumieć. Weź pod uwagę, że mikrofon był blisko Twych ust, a rozmówca potrafi stać znacznie dalej.
‘Wyraziście’ – czyli z większą dawką emocji — to nie to samo co ‘wyraźnie’. Sprawdź i stań w prawdzie.

A jeśli to okaże się trudne — podpytaj znajomych, jak Cię słyszą i jak określiliby Twój sposób mowy: czytelny czy wymagający z ich strony lekkiego wysiłku, by Cię rozumieć?

Zawsze jest jakieś wyjście.

Dla lepszej komunikacji warto zrobić wszystko, co możliwe, bo to od niej zależą wszelkie relacje — zawodowe i pozazawodowe.

Scroll to Top