myvoicebymargo.pl - Muszę pamiętać o wyczyszczeniu butów przed wystapieniem

Jak zadbać o głos gdy jesteś mówcą

Pokazujesz się innym, wystawiasz na czyjś wzrok? O co zadbać oprócz setki elementów, podlegających randomowo ocenie innych, tj. ruch, ubranie, gesty, mimika, fryz, makijaż i mądra wypowiedź?
 
Trudno się dziwić, że robienie dobrego pierwszego wrażenia to sprawa stresująca. Zgrać ze sobą tyle elementów, uczynić z nich spójną, mającą sens całość to mistrzostwo świata. 
 
A i tak można polec. Bo komuś nie leży niebieski kolor w biznesie, bo ktoś ‘nie ufa blondynom’, ktoś jest zakręcony na punkcie czystości obuwia (a Twój lewy but nie-ten-teges), a jeszcze inny usłyszał o Tobie wcześniej jakąś plotkę i sprawa się rypła, zanim Cię poznał osobiście. 
 
Nie dajmy się zwariować. Zanim otworzysz usta i tak już każdy Cię wrzuci do pewnej szuflady w swojej głowie (” swój”, “nie-moja-bajka”, “niech-sobie-żyje”).
 
Warto w sytuacjach wystąpień publicznych czuć, że jest się dziś w swym wydaniu optymalnym. Zaproszono Cię na to spotkanie czy do panelu, bo właśnie Ciebie chcą usłyszeć. 
Więc buty butami, fryzura fryzurą, ale daj im to, co przesądza o sprawie: Twojej wiedzy – odpowiednim głosem – głosem eksperta. 
 
Aby to zrobić odpowiednio –  zadbaj o swój aparat mowy!
 
📣  O właściwą postawę ciała — taką, która pozwoli sięgnąć po głębszy, uspokajający oddech i da poczucie bezpieczeństwa i stabilności. 
 
📣  O lekkość na twarzy — bez napięć i wykrzywień.
 
📣  O wzmocnione rezonatory odcinka piersiowego — by brzmieć donośniej i profesjonalniej.
 
📣  O luz w szyi i gardle — by pozwalały swobodnie oddychać.
 
📣  O podniesione podniebienie miękkie — by sięgać głosem „do ostatniego rzędu”. 
 
📣  O rozluźnienie szczęk — by mówić wyraźniej i swobodniej.
 
Zadbać o swój głos i mowę = zadbać o lepsze przyswojenie przekazu przez słuchaczy. 
Przecież mówisz po to, by Cię słyszano i słuchano. 
Scroll to Top